Výběr MK Jihlava bojoval na Zelencupu 2014

23.06.2014

Ve dnech 20. - 22.6 se konal turnaj v malé kopané (neoficiální mistrovství ČR) pořádaný bývalým ligovým útočníkem Luďkem Zelenkou ve spolupráci s AMF v krásném Podještědském sportovním areálu v Českém Dubu a okolí (okres Liberec), kam se přihlásil i výběr malé kopané z Jihlavy. Turnaje se mimo jiné zúčastnily výběry české (za kterou hrál další jihlavský zástupce Robin Demeter z Prachárny) a slovenské reprezentace.

Jihlavský výběr odjížděl v 5 hodin ráno směr Český Dub ve složení: v brance Radek Toman (1. FC Mudrcové), do obrany pak Lukáš Paiskr, Ondřej Lapeš (oba ze Starletu), Michal Fejt z AMC TRANS, ofenzivní práci měli na starosti Adam Průcha (Some Prachárna), David Klusák (ŽST), Ondřej Přibyl (Pohárová Středa), Milda Brabec (Pohárová Středa) a objev druholigové scény Jakub Lóži z Little Monsters. Do skupinové fáze nám osud nalosoval výběry malé kopané z Brna, Blanska, Mostu, Milovic, Příbrami a dva pražské výběry (jeden z vyhlášené Hanspaulky).

MK Jihlava - MK Blansko 2:2 (2:1) - branky: Klusák, Fejt

V prvním utkání turnaje narazil jihlavský tým na soupeře z Blanska, který disponoval mladým týmem a na první pohled nás tedy na začátek nečekalo nic lehkého. Po nepříliš dlouhé a důkladné rozcvičce jsme na soupeře doslova vlétli a po pěti minutách vedli po střele Klusáka 1:0. V dobrém výkonu jsme pokračovali i nadále, výsledkem byla kombinace Fejta s Klusákem a druhý gól v blanenské síti a pohodové dvougólové vedení. Nicméně místo toho, abychom v klidu hráli odzadu a hlídali vedení, tak jsme se hnali za dalšími brankami a v obraně tak logicky vznikala "okénka", které soupeř vzápětí využil a po hezké akci snížil na 2:1, tímto výsledkem skončil i první poločas našeho zápasu. Ve druhém poločase se naše hra rázně zlepšila, útočníci si dokázali vytvořit šance ke skórování, leč žádna šance nebyla využita, a tak přišel trest v podobě vyrovnávací branky, ačkoliv tento druhý gól jde jasně na vrub gólmana, který nedokázal jednoduchou střelu ztlumit, a ta skončila k údivu všech v síti. Po vyrovnávací brance se hrál ofenzivní fotbal nahoru-dolů, kdy šance střídala šanci, ale ani jeden výběr už žádnou nevyužil, tudíž v prvním zápase bral jihlavský výběr jeden bod za remízu 2:2.

MK Jihlava - MK Brno 1:3 (0:1) - branka: Přibyl

Ve druhém zápase nás čekal tým malé kopané z Brna, ve kterém se mimo jiné objevil Luděk Procházka (bývalý hráč FC Vysočina Jihlava), po remízovém zklamání z prvního zápasu jsme chtěli brněnský tým porazit a od začátku jsme se snažili tvořit hru a soupeře přehrávat, soupeř byl ovšem kvalitní a veškeré naše snahy v drtivé většině případů končily před vápnem. Po vlažném začátku se osmělili také brněnští a začali pomalu, ale jistě přebírat otěže zápasu, jednoduchými kombinacemi se dostávali do zakončení a jedna akce jim vyšla, kdy se útočník lehce obtočil okolo našeho obránce a s přehledem zakončil k tyči - 0:1. Do druhého poločasu jsme nastoupili s cílem zatlačit soupeře na jeho vlastní polovině a minimálně vyrovnat. Ale ukázala se největší naše slabina, která nás provázela celý turnaj - jakmile prohráváme, nejsme schopni nic vytvořit, začínáme zbytečně sólovat a ztrácet míče. Tento faktor se ukázal ve druhém poločase, kdy jsme se sice opět snažili, ale výše zmíněné aspekty nás připravily o naději na dobrý výsledek, soupeř si vždy zkušeně počkal v okolí svého pokutového území, následovalo několik přihrávek na jeden dotek a byla z toho vždy nebezpečná situace, nicméně Brno využilo už jen další dvě, my jsme nakonec v závěru korigovali na 1:3 povedenou akcí Přibyla.

MK Jihlava - MK Most 7:0 (5:0)
branky: Klusák, Lóží, Brabec, Paiskr, Fejt, Přibyl 2x

Ve třetím zápase nás čekal výběr "horníků" z Mostu, kteří měli po dvou zápasech na kontě nula bodů a skóre 0:15, tudíž zde byla obava z mírného podcenění soupeře. Obavy se však nenaplnily a tým začal pěkně od podlahy, byly k vidění pěkné akce a hlavně jsme také konečně začali střílet branky. Ačkoliv měl Most velice dobrého brankáře, do poločasu jsme se dokázali prosadit hned 5x, navíc spousta šancí zůstalo nevyužitých. Ve druhém poločase tempo hry opadlo, v klidu jsme si hlídali vedení a snažili jsme se o navýšení náskoku, což se nakonec podařilo, kdy jsme dokázali do konce zápasu ještě 2x skórovat, spoustu dalších gólových akcí pochytal buď brankář nebo mu pomohla branková konstrukce. V tomto zápase jsme ukázali, že branky dávat umíme a do dalšího zápasu proti prvnímu pražskému výběru jsme si řádně zvýšili sebedůvěru.

MK Jihlava - Výběr pražské klubové ligy 2:1 (1:1) - branky: Průcha, Přibyl

Proti prvnímu z pražských týmu jsme začali velice dobře, od začátku zápasu jsme ovládli střed hřiště a snažili se o kombinační hru zezadu, což se povětšinou dařilo. Naši útočníci si vytvořili řadu nadějných příležitostí, žel ani jedna neskončila v brance, chvílemi připomínalo naše zakončení hru Barcelony, kdy jsme se snažili balón tahat až "do kuchyně". Pražákům tak ke skórování stačila jedna střela na branku, dráhu střely navíc nešťastně tečoval jeden z obránců a poslal tak nechtěně brankáře na druhou stranu, takže jsme zničehonic prohrávali jedna nula. Blížil se konec prvního poločasu, kdy pražský tým zaparkoval před svoji brankou autobus a bránil v 5-ti lidech, přesto z toho byla akce po ose Průcha-Klusák-Přibyl, kdy mohl náš útočník zakončovat do odkryté branky, ale byl zezadu nevybíravě sestřelen obráncem a rozhodčí nekompromisně ukázal na značku pokutového kopu. Sám faulovaný hráč si postavil míč a poslal brankáře na druhou stranu  - 1:1. Tímto výsledkem skončil první poločas, díky brance "do šatny" jsme byli rázem psychicky na koni a druhý poločas začal stejně, jako skončil ten první, tedy obléháním pražské branky, chvílemi to vypadalo, jako kdybychom hráli hokejovou přesilovku. Koncovka ovšem byla žalostná, když už všichni zvedali ruce nad hlavu, že bude gól, skončil míč na brankové konstrukci (šance Ložiho a Brabce), s přibývajícím časem se tak na naše kopačky vkrádala čím dál větší nervozita. Na nemohoucnost vstřelit branku se už nemohl dívat Adam Průcha, po narážečce s Brabcem nakonec pohodově zakončil a strhl vedení na naši stranu - 2:1. Ve zbývajících minutách se poněkud pozdě začal osmělovat pražský tým, který se uchýlil k dlouhým nákopům, to ale k ničemu nevedlo, jejich nákopy sbírala pozorná obrana nebo brankář. Závěr utkání už jen "okořenil" faul Průchy na brankáře a následná slovní výměna názorů, kterou rozhodčí odměnil oba aktéry po žluté kartě. Zápas jsme tedy po trpělivém a dobrém výkonu vyhráli 2:1.

MK Jihlava - MLMF Milovice 2:0 (0:0) - branky: Průcha, Klusák

V dalším zápase nás čekal nepříliš oblíbený výběr milovické malé kopané. Od začátku bylo k vidění ostře hrané utkání, místy až za hranou pravidel, s velkým množstvím záludných zákroků. Hra byla nervózní, neurovnaná, čemuž nepomáhala ani tvrdá hra soupeře, jeden z jeho hráčů dostal za ostrý skluz žlutou kartu. Nicméně i přesto jsme se dokázali dostat do několika slibných šancí a střeleckých pozic, žádná ale v síti neskončila, soupeř se za první poločas zmohl na jeden střelecký pokus, který skončil v asi 2 kilometry vzdáleném lese. Druhý poločas začal naším náporem a několika nevybíravými zákroky od milovických hráčů, z nichž jeden obdržel po průniku Brabce žlutou kartu, ze standardky jsme se ale nedokázali prosadit. Zlomový okamžik přišel cca 7 minut před koncem, opět u toho byl nejlepší hráč zápasu Brabec, který šel do souboje s milovickým hráčem a ten ho karate kopem poslal nesmyslně k zemi, za což byl po právu vyloučen a náš tým dostal výhodu přesilovky. Tu jsme záhy využili, Klusák s Průchou zamotali hlavy obráncům a bylo z toho zcela zasloužené vedení 1:0. To ale nebylo všechno od této dvojice, ta si za několik okamžiků své role vyměnila a tentokrát zakončoval Klusák - 2:0. Tento hráč měl na noze definitivní pojistku, ale když už zakončoval do prázdné branky, najednou se mu u nohy objevil krtek a střela skončila místo v brance u rohového praporku :-). Po vypršení přesilovky se Milovice hnaly do útočení, jejich snahy ale byly marné, až na pár střel, které kryl brankář, se na nic většího nezmohly a odnesly si tak od našeho výběru porážku 2:0.

MK Jihlava - MK Příbram 0:2 (0:1)
V dalším zápase nás čekal výběr borců z příbramské malé kopané, kteří, ač přijeli pouze s jedním hráčem na střídání, měli výbornou bilanci a do zápasu s námi šli jako dosud neporažený tým. Od počátku hrál náš soupeř výborný fotbal, jejich kombinace byly ukázkové, téměř vše na jeden dotek, navíc v útoku měl náš soupeř dva statné borce, kteří dělali naší obraně značné problémy. První šance ale přišla až v půlce prvního poločasu, útočník příbramských mířil pod klacek, ale brankář s vypětím všech sil vytáhl míč na břevno, od kterého se míč odrazil do zámezí. Za minutu už se ale skóre měnilo, Ondra Lapeš fauloval u našeho vápna, všichni očekávali pískání faulu, píšťalka sudího ale zůstala němá, hra pokračovala, před brankářem se zjevil osamocený útočník, který bodlem propálil vše, co mu stálo v cestě, div neroztrhal síť! Ve druhém poločase jsme se snažili zvrátit výsledek, měli jsme několik nadějných střeleckých pokusů, ale skvělý Bohuněk v brance Příbrami držel svůj tým nad vodou. Druhý gól v naší síti padl po standartní situaci, kdy přímou střelu na naši branku odvrátila zeď, aby se následně míč odrazil k příbramskému útočníkovi, který míč chladnokrevně uklidil odrazem od břevna do šibenice. Náš závěrečný tlak připomínal spíše křeč, žádná akce k brance nevedla a tak jsme si připsali porážku 0:2, nutno podotknout, že Příbram hrála velice dobře a výhru si plně zasloužila!

MK Jihlava - MK Praha (Hanspaulka) 1:1 (0:1) - branka: Brabec

To nejlepší na konec, jak se tak říká. V závěrečném utkání nás čekal nejlepší tým skupiny - výběr hráčů z Hanspaulské ligy malé kopané, který do zápasu s námi šel jako lídr skupiny. Ačkoliv se jednalo už o poslední zápas obou týmu, soupeři se nešetřili a zápas měl po celou dobu vysoké tempo. Pražský výběr měl dvě pětky na střídání, a tak i přes značnou únavu jeho hráči jezdili jako motorové myši, aby následně po minutě odešli střídat. Tento systém nám dělal značné problémy, především jejich hbitý útočník, který se také dostal do první slibné šance, brankář kryl na roh. Další varování pro náš tým vyslal útočník Prahy do tyče, od které se naštěstí míč odrazil do zámezí. Pražský výběr nadále válcoval naši obranu, ta ale v kooperaci s brankářem jejich útoky zdárně přerušovala, tedy až na jeden. Asi dvě minuty před koncem poločasu sehráli Pražáci akci na jeden dotek, díky čemuž se dostali až do našeho vápna, tam vystoupil jeden z našich obránců, aby vzápětí druhý útočník po přiklepnutí vymetl pavučiny v Tomanově brance. Poločas jsme tak s vypětím všech sil udrželi pouze s jednobrankovým mankem. Do druhého poločasu jsme nastoupili s tím, že nemáme co ztratit, a že zkusíme zabojovat o výsledek. Oproti tomu pražští hráči jakoby rezignovali a plně se soustředili na bránění náskoku. Spoléhali také na brejky, které se ukázali jako velmi podařené, neboť my jsme hráli, ale soupeř měl šance. Žádná z nich se ale neujala, a tak se opět potvrdilo staré známé klišé - nedáš, dostaneš. Útok pražského výběru skončil v rukavicích brankáře, ten vyhodil míč na Paiskra, který ve spolupráci s Přibylem vybojoval rohový kop. Z něj našel Klusák pravačku Brabce, který, ačkoliv jeho střela byla z poměrně velké dálky, trefil přesně "housle" pražského brankáře, a tak jsme možná trochu nezaslouženě vyrovnali. Zbývající minuty se už dohrávaly v klidném tempu, ani jeden tým už nechtěl moc hrát a tak se nakonec zrodila remíza 1:1. Tento pražský výběr byl nejlepším naším skupinovým soupeřem a remíza s ním nám ukázala, že bychom ve vyřazovacích bojích nemuseli být jen do počtu.

Po odehrání základních skupin probíhal v areálu bohatý doprovodný program. Ještě před promítáním MS ve fotbale se odehrály 3 zápasy. V prvním zápase proti sobě nastoupila družstva veteránů z Českého Dubu a Slovanu Liberec, v jehož sestavě se objevil i Jirka Štajner. Po veteránském zápase se hrálo finále 1. ročníku ženského turnaje, kde proti sobě nastoupila děvčata z Bohemians a Slovanu Liberec. Na to, že to byl ženský fotbal, nabídl zápas spoustu nádherných akcí a zákroků, za které by se nemusel stydět kdejaký pán. Vítězství nakonec ukořistily holky z Bohemians, kdy rozhodly o svém vítězství 3:2 v poslední minutě. Kromě medailí, pohárů, cen byl pro vítězné Klokanky připraven i bonus, a sice v podobě letošní novinky - bubble fotbalu. Jako soupeř se proti nim postavilo družstvo z ligových fotbalistů, jako byli Michael Rabušic, Josef Šural a další. O výsledek samozřejmě nešlo, ale přítomné diváky tato hra neskutečně bavila, o krkolomné pády nebyla nouze a všichni přítomní aktéři si utkání náramně užili. Okolo půl 7 už organizátoři zprovoznili obrovské plátno, na kterém se promítaly zápasy z MS,  mezi zápasy proběhlo také několik módních přehlídek, losovala se bohatá tombola, vše pod moderátorskou taktovkou Petra Suchoně z TV Nova a šéfa turnaje Luďka Zelenky. Vrcholem sobotního doprovodného programu bylo vystoupení Aleše Brichty. Co se týče samotného turnaje a našeho pokračování, nakonec jsme vinou horšího skóre skončili ve skupině na 4. místě s bilancí tří výher, dvou remíz a dvou porážek, prvním soupeřem pak byl v neděli v 8.00 hodin výběr FC BOCA Králíky.

MK Jihlava - FC BOCA Králíky 1:0 (0:0) - branka: Průcha

V prvním zápase vyřazovacího pavouka nás čekal výběr z Králíků, který svou skupinovou pouť ukončil na 4. místě z 6-ti členné skupiny. Jelikož se hrálo již brzy ráno, prvních několik minut se nic moc nedělo, týmy se oťukávaly, nikdo nechtěl udělat zbytečnou chybu, přesto byl jihlavský výběr opticky lepším týmem, dobré střelecké pokusy Průchy, Klusáka nebo Přibyla ale brankou neskončily, ačkoliv některé šance po gólu přímo volaly! Soupeř měl jednu přímou střelu na branku, ale ta příliš starostí brankáři nenadělala. Ve druhém poločase jsme pokračovali v obléhání kralické branky, ale branku pořád ne a ne padnout. Ale fotbalový Bůh vše bedlivě sledoval a my jsme se nakonec branky dočkali, přesně zamířil po povedené akci Adam Průcha. Závěr zápasu jsme si pohlídali a čekali tak, koho nám osudí nadělí v příštím zápase. Nakonec se náš tým měl utkat s výběrem Liberce, který vyhrál svůj první zápas kontumačně 5:0, z důvodu nedostavení se soupeře k utkání. Jenom pro zajímavost, nebyla to jediná kontumace ten den, některé týmy zřejmě nezvládly večerní program :-).

MK Jihlava - ALFA Liberec 0:1 (0:0)

V "šesnáctifinále" nás tedy čekal výše zmíněný výběr Liberce. Tým Liberce, převážně složený z mladých borců, zezačátku zápasu držel míč a snažil se o vytváření šancí pro své útočníky, ale dobrý presink našich hráčů jim to příliš neumožňoval. Po pěti minutách se začal osmělovat i náš tým, ale naše akce končily podobně jako ty liberecké - před vápnem. Soupeř měl jednu vážnější příležitost asi dvě minuty před koncem, ale Toman s Fejtem si s ní poradili. I náš tým se v závěru poločasu dostal do střelecký pozic, ale brankář Liberce vždy bezpečně kryl. Druhý poločas nabídl stejně nudnou podívanou jako ten první, fanklub defenzivního fotbalu musel v tu chvíli jásat. Byl to klasický remízový zápas, žádná šance, žádné vzrušení. Systém turnaje byl nastaven tak, že v případě nerozhodného stavu následovaly rovnou penalty. Možná, že oba týmy už spřádaly plány, kdo bude kopat, ale pořád zbývaly asi 3 minuty do konce zápasu a v nich se událo vše podstatné. Začalo to ztrátou míče na půlce hřiště, dlouhý aut do našeho vápna, liberecká hlavička, nejistý zákrok Tomana, který balón vyrazil pouze před sebe a byla z toho dorážka a šance na branku - ale s vypětím všech sil dokázal brankář ještě vyrazit na roh. Následovala série 5 rohů, kdy 4 z nich dokázal odehrát Ondra Lapeš do zámezí. Přišel ale 5. roh a s ním nešťastný vlastní gól od našeho obránce. Z tohoto šoku se náš tým již nevzpamatoval, Liberec se uchyloval k dlouhým nákopům a odkopům, stáhl se před vlastní branku a už nám nic nedovolil, naopak sám vyrážel do občasných brejků, ale druhý gól již nepřidal. Náš tým tak po smolném vlastním gólu vypadl z turnaje, liberečtí protihráči nakonec našli přemožitele ve čtvrtfinále.

Ačkoliv jsme tedy vypadli v "šestnáctifinále", troufám si za sebe říct, že jsme malé kopané v Jihlavě rozhodně ostudu neudělali. V určitých zápasech bylo vidět, že soupeři spolu hrají dlouho, znají se, ví, kam nahrát, kde kdo bude stát a zkrátka jsou sehraní, kdežto na našem týmu bylo vidět, že je téměř každý z jiného klubu, a že spolu v tomto složení hrajeme poprvé. Velmi vydařené zápasy jsme odehráli s Milovicemi a Hanspaulkou, naopak nám hrubě nevyšel zápas s Brnem, určitá herní pohoda nám chyběla i v zápase s Libercem. Na druhou stranu, neodehráli jsme žádný zápas, ve kterém bychom byli vyloženě horší nebo kde bychom vyloženě pohořeli. Pokud bude tento tým jezdit na turnaje ve stejném složení, můžeme za rok dokráčet mnohem dále než letos. Na závěr je potřeba poděkovat Ondřeji Lapešovi, že turnaj zorganizoval a zabezpečil bezproblémový průběh, dále také všem zúčastněným hráčům, kteří turnaj poctivě odjezdili. Velké díky patří také předsedovi MK Jihlava Janu Mrákovi, který po celou dobu turnaje tým podporoval a coby zkušený harcovník přidal i nějakou tu dobrou trenérskou radu. Jeho bohatou fotodokumentaci z turnaje naleznete na facebooku Malá kopaná Jihlava. Sportu zdar, malé kopané zvláště!

Kompletní nedělní výsledky najdete zde a celkové umístění zde....